İstanbul Barosu Genel Kurulu ve Seçimlerinde alınması gereken COVID19 önlemleri

Avukat Hakları Grubu olarak, İstanbul Barosu Başkanlığı’na yazarak İstanbul Barosu Genel Kurulu ve Seçimlerinde alınması gereken COVID19 önlemlerini derledik.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞINA

KONU                       : 2020 İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu ve Seçimlerinde alınacak COVID19 önlemleri hakkında.

AÇIKLAMALAR    :

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, 2020 Olağan Genel Kurulu’nun 3-4 Ekim 2020’de, çoğunluk sağlanamazsa 10-11 Ekim 2020’de yapılacağını ilan etmiş ve duyurmuştur. Duyuru metnine göre, 49.000’den fazla avukatın katılması ve oy kullanması beklenmektedir. Genel kurulun ve seçimlerin, bir meslektaşımızın dahi salgın hastalık riski altına girmeden gerçekleştirilebilmesi açısından oldukça önemlidir.  

COVID19 salgınının yayılımının önlenebilmesi  nedeniyle tüm dünyada ciddi tedbirler alınmıştır ve alınmaya devam edilmektedir. Salgın olmasa dahi, İstanbul Barosu seçimlerinde oy kullanma oranları %65’lere kadar gerilemiş olup, salgın ortamında oy kullanma oranının %50 civarına düşebileceği tahmin edilmektedir. Bu sebeplerle, 2020 İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu ve seçimlerinde aşağıdaki tedbirlerin alınmasını ve baro mensuplarına duyurulması gerekmektedir. 

 1. Genel Kurul yapılacak binanın açık alandaki çevresi bariyerle çevrilmeli, bu şekilde izole edilmiş alana girişler farklı yönlerdeki birkaç geçiş noktası ile yapılmalıdır. Katılımcı sayısı gözetilerek, yığılmaya neden olmayacak şekilde maksimum sayıda giriş̧ ve çıkış̧ kapısı açılmalıdır. Giriş̧ ve çıkışlar, kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenmelidir.
 2. İzole edilmiş alana, avukatlar, sivil ve resmi görevliler, kolluk kuvvetleri dışında kimse alınmamalıdır. Eş, çocuk, anne, baba ve arkadaşların izole edilmiş alana girişleri kesinlikle engellenmelidir. 
 3. İzole edilmiş alana giren herkesin temassız ateşölçer ile ateş ölçümü yapılmalı, vücut ateşi izin verilenin üstünde olan meslektaşlar ile hasta / engelli meslektaşların oylarını kullanabilmesi için ayrı bir oy sandığı kurulmalı ve matbu tutanaklar hazır bulundurulmalıdır. 
 4. İzole edilmiş alanda, tek kullanımlık şişede veya bardakta sunulan su ve sıcak içecek hariç, hiç bir gıda ürününün satışına, sunumuna ve ikramına izin verilmemelidir. 
 5. İzole edilmiş alanda, bir çok noktada dezenfektan dispanseri bulundurulmalı, izole alan girişlerinde ücretsiz olarak yedek maske ve tek kullanımlık eldiven sağlanmalıdır.
 6. Genel kurul toplantısının yapılacağı salonda, birer koltuk boş bırakılmalı ve boş koltuklar bantla kapatılmalıdır. 
 7. Kalabalığı azaltmak için, genel kurul konuşmalarının ve tartışmaları kesintisiz bir şekilde, sadece avukatların erişebileceği internet veya Baronet ortamından canlı yayınlanmalıdır. 
 8. Genel kurul toplantısının yapılacağı salon, fuaye alanları ile bina koridorlarının iklimlendirilmesinde kullanılan klima santralleri %100 dış̧ hava kullanılarak çalıştırılmalıdır, baro yönetimi bu konuda mekan yönetimini sıkı bir şekilde denetlemelidir. 
 9. Baro genel kurul masraflarının büyük bir kısmını karşılayan kitapçı, yazılımcı, sigortacı gibi çeşitli sektörlerin yer alacağı standlar, kapalı alanlara değil, açık hava alanlarına kurulmalıdır. Stand kiracılarından kalabalık önleyici tedbirler alınması istenmeli; promosyon ve hediye nitelikli materyal dağıtılması yasaklanmalıdır. 
 10. Adayların ve grupların, tanıtım ve propaganda çalışmalarını yapabileceği standlar, sadece izole edilen alanda bulundurulmalı, tanıtıcı broşür ve etiket dışında, herhangi bir materyal dağıtımına izin verilmemelidir. Adayların ve grupların, izole edilen alan dışında tanıtım faaliyetleri engellenmelidir. 
 11. Başkan adayları ve diğer kurul adaylarının bilhassa kapalı alanlarda, belli bir noktada veya izole edilmiş alan giriş noktalarında toplaşması engellenmeli, bu kişiler sadece kendilerine ayrılan standlarda veya alanlarda tanıtım ve karşılama faaliyetlerini yürütebilmelidir. 
 12. Oy kullanımı yapılacak ikinci günde, özellikle ilk 30 sandık (sicile göre) tenteli olarak, izole edilmiş açık hava alanında bulundurulmalıdır. 
 13. Sandık görevlilerini ve oy kullanacak meslektaşları karşılıklı olarak koruyabilmek için, mesafe yönergeleri ve işaretleri bulundurulmalı, sandık görevlilerinin bulunduğu masalar şeffaf pleksi cam ile gişe düzeni haline getirilmelidir. Sandık başlarında yeteri kadar dezenfektan, yedek maske, tek kullanımlık eldiven ve tükenmez kalem bulundurulmalıdır. 
 14. Sandıkların bulunduğu kapalı alanlarda, meslektaşların kümeleşmesi ve uzun süre beklemesi genel kurul görevlileri tarafından engellenmelidir. 
 15. Meslektaşlara duyuru yapılarak, sicil numarası tek sayı ile bitenlerin 09 – 13 saatleri arası, çift sayı ile bitenlerin 13 – 17 saatleri arasında oy kullanması teşvik ve tavsiye edilmelidir. 
 16. Seçim sonuçlarının yansıtıldığı dev ekran, izole edilmiş açık alanda güneş açısına maruz kalmayacak şekilde en az 2 mt. yüksek bir noktada konumlandırılmalıdır ve ekranı takip edecek meslektaşların sosyal mesafede durması sağlanmalıdır.  
 17. Genel kurul alanına hareket eden ve geri dönüş yapan, tekne ve otobüslerin seferleri sıklaştırılmalı, toplu taşımaya uygun sosyal mesafe kuralları ve tedbirleri uygulanmalıdır.
 18. Açık alanların daha fazla kullanılması sözkonusu olacağından ve otopark alanları daralabileceğinden, meslektaşlar daha önceden otopark kısıtlılığı yönünde uyarılmalıdır.  
 19. Alınan tüm tedbirler, önceden ve şeffaf olarak meslektaşlara tüm iletişim kanallarından duyurulmalı, izole alanda ve girişlerde COVID-19 önlemleri ile ilgili bilgilendirme afişleri (el yıkama, maske kullanımı, sosyal mesafe ve izole alan içinde uyulması gereken kurallar) asılmalıdır.    

Önerilerimizin dikkate alınmasını ve 2020 İstanbul Barosu Olağan Genel Kurulu ve seçimlerinde gereken tedbirlerin alınmasını grubumuz adına saygılarımızla talep ederiz. 07.09.2020

Avukat Hakları Grubu Adına

Av. M.Gökhan AHİ 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir