İSTANBUL BAROSUNUN DEĞERLİ MENSUPLARINA

İstanbul Barosu Genel Kurulu İbra Oylamasına İlişkin Açıklamamızı Tüm Meslektaşlarımızla Paylaşırız:

         22 Ekim 2022 Cumartesi günü İstanbul Barosu 52. Olağan Genel Kurulunun Yönetim Kurulunun ibrasına ilişkin gündem maddesi  çerçevesinde yapılan ilk işari oylamada;

         Divan Kurulu ibra edenler ve etmeyenlerin sayısının birbirine çok yakın olduğunu belirterek net bir karara varamadığını açıklamıştır.

         Bunun üzerine gruplardan gelen sayım yapılması talebi, kabul edilmeyerek, salonun sağına ibra etmeyenlerin, soluna ise ibra edenlerin ayrılarak gözlenmesi şeklinde ilginç bir yöntem uygulanması kararı alınmıştır.

         Bu kararın alınması esnasında, genel kurul salonuna giriş yapanlar arasında stajyer avukatların ve öğrencilerin de olduğu gözlemlenmiş, yapılacak oylamanın ve genel kurulun sıhhatini olumsuz etkileyecek bu durum Divan’a dilekçeyle bildirilmiş ve oylamanın avukat kimlikleri kaldırılarak gerçekleştirilmesi ve sayım yapılması talep edilmiştir.

         Divan Kurulu, gruplardan gelen bu talebi de reddederek, salonun iki yanına bölünen tarafları arasında ibra edenlerin çokluğunu göz kararıyla tespit ettiğini açıklamıştır.

Sayım yapılmadan açıklanan bu kuşkulu karar üzerine çıkan usul tartışmaları sırasında, divanın bulunduğu sahne önünde onlarca avukat birikmişken, bir grup meslektaş da AHG Başkan Adayı Av. Gökhan AHİ’nin etrafında hararetli bir tartışmaya girişmiştir. Orada bulunan diğer grup üyeleri avukatlar ve AHG üyesi avukatlar olası bir kargaşa veya fiziki müdahaleyi önlemek için birbirlerini iki yana çekmeye çalışmışlar, bu sırada hiç kimsenin kimseye herhangi bir kasıtlı fiziki müdahalesi de söz konusu olmamıştır.

         İlgili görüntü kayıtları, olayın bu şekilde gerçekleştiğini doğrulamakta olup, genel kurulun AHG tarafından kesintisiz canlı yayımlanmış olması da, bu konuda AHG’nin herhangi bir çekincesinin olmadığının teyidi niteliğindedir.

Grupların taleplerinin defaatle reddedilmesi neticesinde, yanlış anlamalara yol açan görüntülerin içinde diğer gruplar ile birlikte yer almaktan duyduğumuz üzüntüyü içtenlikle ifade ediyoruz.

         Salonda ibra oylamasına katılanlar arasında bir stajyer avukatın olduğu tespit edilerek divana dilekçe ile sunulup, dilekçenin canlı yayında bir anlık görüntülenmesi sırasında üçüncü kişilerce alınan ekran görüntüsü AHG aleyhine sosyal medyada paylaşılmıştır.

Bu paylaşımlarda, stajyer meslektaşımızın isminin görünür hale gelmesinden, grubumuzun da canlı yayın sahibi olarak kastı değil ancak hatasının olduğunu ilgililerinden özür dileyerek açıklamak isteriz.

         Ancak daha büyük hatanın, stajyer ve öğrencilerin onlara örnek olması gereken meslek büyüklerince ibra oylaması sırasında salonda tutulması olduğunun da altını çiziyor, bunda mesleğimizin geleceği olan gençlerimizin bir kusurunun olmadığını biliyoruz.

         İstanbul Barosu Genel Kurulu sürecinde, yukarıda tüm gerçekliğiyle açıkladığımız bu olay ve diğer konular çerçevesinde; yüzlerce üyemizin meslek ve baromuz adına içten emekleri göz ardı edilerek, kimi sahte hesaplardan kimi ise yazılıp silinen paylaşımlarla, çeşitli dedikodu, iftira ve haksız suçlamalarla karşı karşıya bırakıldık.

         Bunların tamamına sükunetle yaklaşıp, mesleğimize yakışmayacak tartışmalara seçimler öncesinde girmekten ve vereceğimiz yanıtlara karşı oluşturulabilecek polemiklerden kaçındık. Buna rağmen, grup kimliğimize ve mesleğimizin saygınlığına yöneltilen haksız ve yanıltıcı suçlamaları reddediyor ve şiddetle kınıyoruz.

         Biliyoruz ki, iki yılda bir yapılan seçimlerde karşı karşıya durabiliriz ancak mesleğimizi aynı adliye koridorlarında yıllarca omuz omuza yürüteceğiz. Grup veya görüş ayrımı olmaksızın hukukun üstünlüğü ve avukatlığın onuru mücadelesini hep birlikte vermeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki genel kurulların köklü bir geçmişin kutsal anıtı olan İstanbul Barosuna yaraşır biçimde geçirilmesi için taşıyacağımız sorumluluk ve bilincimizi avukat kamuoyu önünde teyit ederken, yaşanan süreci tüm açıklığıyla ortaya koymaya çalıştığımız bu açıklamamızı siz meslektaşlarımızın takdirlerine saygılarımızla sunarız.

Avukat Hakları Grubu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir