Hakkımızda

Nasıl Başladık? 

Size bir soru. İstanbul Barosu seçimlerine 3 hafta kalmış, Baro’da bir şeyleri değiştirmek istiyorsunuz. Mevcut baro grupları köklü, güçlü ve kalabalık. Sizin ise mütevazi dahi olamayan bir bütçeniz, güç bela bir araya geldiğiniz 19’u aday toplam 28 kişilik gönüllü bir Avukat grubunuz var. Zaten hepiniz bir araya gelene kadar seçimlere beş gün kalmış. Baro Seçimlerine aday olur muydunuz? Biz olduk. 

Yeni Başlayanlar için Baro Seçimleri 

Türkiye’de sıradan bir arkadaş muhabbetinden tutun da herhangi bir konuda; dernek, muhtarlık, yerel genel seçim hatta ve hatta öğrenci temsilciliği seçimine kadar her seçimde, kutlu ve iddialı sözlerin, tartışılmaz ve yanılmaz yaklaşımların kısacası büyük umutların ve tarafgirliklerin içinde, varoluşsal söylemlerin gölgesinde ezile büzüle sade vatandaşlar olarak tercihler yapmak zorunda kalıyoruz.

İstanbul Barosu seçimlerinin ise bu genellemeden muaf olacağını düşünecek kadar safdilliydik.  İstanbul Barosu ise kimilerine göre sadece bir Baro değildir, seçimleri ise hiç değildir. Kimileri için rejim, cumhuriyet bekçiliği; kimileri için mücadele, direniş ve devrim; kimisine göre de politikadan arındırılmış adeta bir belediyecilik, izole bir hizmet anlayışı…

Türkiye siyasetine hakim olan laik-dindar, seküler-muhafazakar, sağ-sol, milliyetçilik gibi siyasal, sosyolojik ve kültürel taban ve tarafların Baro Siyaseti ve Seçimlerini etkilediği şüphesiz. Hatta; Önce İlke Çağdaş Avukatlar, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar, Hukukun Üstünlüğü Platformu, İstanbul Milliyetçi Avukatlar isimli gruplar üzerinden memleket konjonktürüne paralel bir atmosferde Baro Seçimlerine giriliyordu her defasında. Ta ki biz çıkana kadar. 

Baro’da Yeni bir Hareket: Avukat Hakları Grubu

2016 seçimini biraz özel kılan şey; Baro siyasetinde ‘hazır köşe gruplar’ ve siyasi yelpazeden fazlasıyla farklı ve bağımsız, üyelerinin siyasi görüşlerinin farklılığı ile ayrışmayan, hatta bu farklılıkları fark etmeye vakti açıkçası pek merakı da olmayan, sadece Avukat ve meslektaş haklarına odaklı, gizli ajandası olmadığı gibi açık ajandasında da ‘sert ve net’ Hukuk Politikalarına yer veren Avukat Hakları Grubunun seçime katılmış olmasıydı. Avukat Hakları Grubu adına Seçimde Aday olarak 19 kişi yer aldı. Seçim Kampanyasında ise yaklaşık 28 Avukat Gönüllü ve faal olarak görev aldı ve çalışmalara katıldı.

Seçimlerde yarışan her bir grupta kurullar, delege listesi ve yedekleri ile takriben 280 Avukat aday olarak bulunur iken; Avukat Hakları Grubu, herhangi bir yedek üyesi ve delege listesi dahi bulunmaksızın sadece ve sadece 19 Kişilik Aday Listesi ile seçime girdi. Bunun sebebi kimsenin bizi sevmemesi değil, vaktimizin kısıtlı olmasıydı. Sicil Ortalamamız ise 32205 olduğundan aday listemiz diğer gruplara göre epey gençti.  

Basit Bir Kronoloji: Seçime 3 hafta gibi kısa bir süre kala, sade bir fikir olarak ortaya çıkan, kısa bir sürede kuvveden fiileerişebilen, “kim bunlar, kimlerin desteğini almışlar, ne’cidir bunlar, arkalarında kimler var, siz hayırdır?”  gibi son derece bayağıve çiğ sorularla muhatap olan, kısıtlı bir bütçe ama kısıtsız derecede özverili meslektaşlarla, sadece ‘avukat sorunları’ paydasında birleşerek seçime yarışına giren Avukat Hakları Grubunun basit kronolojisi ise şöyle; 

28.09.2016– Sıradan bir iş gününün sonunda, bir alışveriş merkezinin bir kahve dükkanında Başkan adayı olarak düşünülen Av. Ömer Kavili’ye adaylık ve kampanya teklif götürüldü.

30.09.2016- 14.10.2016– Grup adı olarak Avukat Hakları Grubu’nda karar kılındı. Başkan Adayımız Av. Ömer KAVİLİ ile birlikte (soyadı sırasına göre sıralanmıştır) Av. M. Gökhan AHİ, Av. Sami AKDAĞ, Av. Erdost BALCI, Av. Yıldıray ERKOL, Av. Nihan GÜNELİ, Av. Erkan HACIOSMANOĞLU, Av. Özcan KALABALIK, Av. Ebubekir KALABALIK, Av. Derya KAYA, Av. Yunus ÖZAK, Av. Çağın ÖZDEMİR, Av. Emel ÖZER, Av. Fehmi Ünsal ÖZMESTİK, Av. Ahmet Erol SELÇUK, Av. Rojda UYGUN,  Av. Çagla YAĞIZ, Av. Duygu YILDIRIM, ve ismini sayamadığımız diğer bir çok değerli meslektaşlarca Grubun Seçim Stratejisi ve Kampanyası şekillendirildi,

11.10.2016– Grubun seçime katılımı ve Başkan Adaylığı kamuoyuna ilan edildi,

17.10.2016– Proje Yönetimi oluşturuldu, Seçim Stratejisi hazırlandı ve günün sonunda bireysel sosyal medya hesaplarından Avukat Hakları Grubu Manifestosu ilk defa deklare edildi,

18.10.2016– Web Sitesi Açıldı, Twitter ve Facebook hesabı aktive edildi. Twitter da #oylarkaviliye hashtagi ile benzer içerikler yayılmaya başlandı.

19.10.2016– Başkan Adayı ve Yönetim Kurulu listesi kesinleşti, dijital ortamda yayın, banner, reklam, içerik yağmuru ve matbaa işlerine girişildi.

20.10.2016– Üretilen içerikler sosyal medya üzerinden paylaşıldı, Instagram, Twitter ve Facebook üzerinden bol bol reklamlar döndürüldü,

21.10.2016– Tüm adayların katılımı ile grup yemeği yendi, genel kurul günü ve seçim stratejisi müzakere edildi, Grupların Başkan adaylarının katıldığı CNN Türk canlı yayınına Av. Ömer Kavili de katıldı, 

22.10.2016– İstanbul Barosu Genel Kurulu toplandı, grup adına genel kurul konuşmaları yapıldı, başkan adayımız Av. Ömer Kavili Genel Kurulda konuştu.

23.10.2016– İstanbul Barosu üyesi avukatların %65’e yakının katılımıyla oy verilen sandıklar açıldı. Seçimi Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu ve Başkan Adayı Av. Mehmet Durakoğlu kazandı.

Mütevazi Kampanya Bütçesi

Toplam 24 Gönüllü Avukat tarafından bağışlanan kampanya bütçesinde ayni ve nakdi olarak takriben 20.000-TL’nin biraz üzerinde bir meblağ toplandı. Söz konusu meblağ diğer grupların bütçelerine göre 1/10 gibi bir değere tekabül ediyordu. Bütçenin tamamının aday ve gönüllülerce yapılan çam sakızı çoban armağanı, mütevazı bağışlardan oluşması da ayrı ve önemli bir detaydı. Sadece bu. 

2016 Seçim Sonuçları

İstanbul Barosu’nun 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan seçimlerinde netice olarak 7 dönemdir İstanbul Barosu’nu yöneten Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Av. Mehmet DURAKOĞLU İstanbul Barosu Başkanlığı’na şu sonuçlarla seçildi:

Önce ilke Çağdaş Avukatlar Grubu 13.019 (%54,42)

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu : 3.423 (%14,31)

Hukukun üstünlüğü Platformu: 3.040 (%12,71)

Avukat Hakları Grubu : 2.740 (%11,45)

Milliyetçi Avukatlar Grubu: 1.699 (%7,10)

Toplam Avukat sayısı 36.483 iken Oy Kullanan Avukat Sayısı 23.921 olarak Katılım Oranı %65,56’da kaldı. 

2018 Ekim Baro Seçimleri Hedefleri: 

Klasik söylemlerden, sert ve dışa kapalı siyasi ve ideolojik gruplardan ve kafa konforundan sıyrılıp, oldukça heyecanlı ve neşeli, mükemmel insanlarla tanışıp, beraber çalışma, paylaşma fırsatı bulduk. Kısa sürede iyi ve hatırı sayılır bir destek aldık. Hele ki genç avukatların sandıklarından, köklü diğer gruplardan biri dışında diğerlerini geçip ikinci çıkmak bizlere inanılmaz keyif ve gurur verdi.

Düşünsenize; Baro ve ülke siyasetinde yer etmiş, köklü gruplara karşı yarışıyorsunuz, 3 hafta gibi kısa bir sürede 19 adayı güç bela bulup toplamda ise 28–30 gönüllü meslektaşınız ile çalışarak, 20.000-TL gibi oldukça cüz’i ama tamamen gönüllü bağışları ile bir seçim kampanyası yürütüyorsunuz; Baro seçimleri tarihinde ilk kez İnstagram reklamı verecek kadar da tarz ve cool bir seçim kampanyası, sosyal medya etkinliği ve verimliliği de cabası, ‘‘sen başkasına oy verirsin ama duruşmana yine Kavili gelir’’ diyebilecek kadar gerçek ve samimi sloganlar ile taraflı tarafsız herkesin sempatisini topluyor ve oyların %11,45’ini yani 2740’ını alıyorsunuz.

Seçimi kazanamasak bile seferimizden zaferle döndük. Baro’ya, yönetime, kökleşmiş seçim gruplarına bir mesajı verdik ve verilen bu mesaj yerini buldu. Baro’nun aniden Twitter’ı keşfetmesinden belli değil mi? 

Şimdi ise, bir kaç aya yayılan sistemli bir çalışma, daha kalabalık bir ekip, daha güçlü adaylar, daha etkili projeler ve en önemlisi tamamı genç avukatlardan oluşan dinamik bir destekçi kitlesiyle çok daha güçlüyüz. Sonuna kadar sabırla okuduysanız,  bizi tanıdınız demektir. 

2018 Ekim ayında yapılan Baro Seçimleri’nde sonuç:

İstanbul Barosu’nun Olağan Genel Kurulu 20-21 Ekim 2018 Cumartesi ve Pazar günleri Sütlüce’deki Haliç Kongre Merkezi Haliç Salonunda toplandı. Seçime 10 grup katıldı. 41.462 üyesi bulunan Baronun 26756 üyesi 105 sandıkta oy kullandı. Seçimde 8 dönemdir İstanbul Barosu’nu yöneten Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Başkan Adayı Av. Mehmet Durakoğlu yeniden İstanbul Barosu Başkanlığı’na seçildi.

Avukat Hakları Grubu ise bu kez 10 adaylı seçimi üçüncü olarak tamamladı.

Resmi sonuçlara göre seçim sonunda grup adaylarının aldıkları oy ve oranları şöyle oldu:

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu 8195 oy %31.06

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi 6863 oy %26.01

Avukat Hakları Grubu 2461 oy %9.33

Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi 2403 oy %9.11

Avukat Fikret İlkiz 2211 oy %8.38

Özgürlükçü Demokrat Avukatlar 1677 oy %6.36

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu 1205 oy %4.57

Avukat Hareketi 957 oy %3.63

Ortak Hedef Platformu 403 oy %1.53

Avukat Çiğdem Koç 11 oy %0.04