Manifestomuz

Avukat Hakları Grubu, Nedir, Ne Değildir? 

Avukat Hakları Grubu(AHG); avukatların yıllardır yaşadığı ve Baro yönetiminin umursamadığı sorunları kendine dert edinmiş, mesleğin sorunlarını çözmeye talip, büyük hedefleri olan sıradan Avukatların oluşturduğu bir gruptur.

 

Avukat Hakları Grubu gerçekçidir; hamasetten ve içi boş epik söylemlerden uzaktadır. Dünya’ya tüm kötülükleri büyük sözler söyleyen insanların yaptığını bilir, altından kalkamayacağı vaatlerde bulunmaz. Her gün adliyede karşılaşabileceği meslektaşlarının yüzüne gururla bakmak ister.

 

Avukatlara Yeşil Pasaport çıkartamaz, kanun değişikliği yapamaz ama bu uğurda yapılması gereken her şeyi yapar. Gücünün yettiği kadar değil gücünün sonuna kadar uğraşır. Avukatlar tutuklandığı zaman; ‘bu değil, bu değil, bu bizim köyden değil’ gibi ancak fıkralara konu olabilecek siyasi korkularla hareket etmez.

 

Çünkü AHG’nin siyaset ile işi olmaz. Apolitik duruşu; korkaklıktan veya ’liboş’luktan değil tam tersine mesleğine olan saygısındandır. Siyaset günlük ve anlık bir iştir, oysa Avukatlık tarihin en eski ve en onurlu mesleklerindendir. Sahip olduğumuz Cübbe ise siyasetle kirletilemeyecek kadar kıymetlidir. 

 

AHG Avukatları; sağcı, solcu, topçu, popçu, Kürt, Türk, siyah, beyaz diye ayırmaz. Avukatları, sadece ‘avukat’ oldukları için kendisi gibi görür. Bir avukat yerlerde sürüklendiğinde kendisini de yerlerde sürüklenmiş hisseder. Bir avukat karakolda, savcılıkta, icra dairesinde, mahkemede ayrımcılığa uğrarsa kendine hakaret edilmiş gibi hisseder. Bir Avukat tutuklandığında ise cübbesi esir düşmüş gibi görür. En önemlisi, Baro’nun da böyle olması gerektiğine inanır. 

 

Bu gruptakiler bilirler ki; Avukatların her sorunu aslında bu grubun sorunudur ve bunlar çözüldükçe aslında kendi sorunları da çözülecektir.

 

Bu yüzden AHG; Başörtülüler İran’a, Komünistler Moskova’ya, Türkler Orta Asya’ya, eşcinseller Hollanda’ya demez! Avukat sorunları için uğraş verecek, deryada katre dahi olsa faydası dokunacak, savunma’yı kutsal sayacak, mesleği geliştirecek herkesi yanında görmek ister.

 

AHG, Baro seçimlerinde yarışırken gücünü, ne Baro kaynaklarından, ne iktidar partisinden, ne de siyasi görüşlerden alır. AHG, gücünü sadece ve sadece, kamu hizmeti verdiğinin ve kutsal bir meslek icra ettiğinin farkında olan, mesleğinin onuruna ve vakarına sahip üye avukatlarından alır.

 

Mesleğin sorunlarının boş siyasi söylemlerle, inaniyetle, yakarıyla veya bağırıp çağırmakla çözülemeyeceğini bilir. Avukat Hakları Grubu, Avukatlık mesleğinin ortak aklıdır.