ENGELLİ AVUKATLARA YÖNELİK PROJELER

engelli-avukatlara-yonelik-projeler

Görme engelli Meslektaşlarımızın hukuk kaynakları çoğaltılacak. 

Hukuk Kitapları ve Emsal Kararlar taranarak, sesli okuma yazılımlarıyla ses dosyalarına çevrilecek, görme engelli meslektaşlarımızın yararlanabilmesi için Sesli Hukuk Kitapları Kütüphanesi’nde yayınlanacak. 

Sesi yazıya çeviren yazılımlarla, görme engelli Avukatların dilekçe ve hukuki metinler yazdırması kolaylaşacak.    

Adliyelerde Engelli Meslektaşlar ve Engelli Vatandaşlar için Kolay Erişim

Adliyelerde Başsavcılıklar ile ortak çalışma yapılarak, Adliyelerdeki ve Baro merkezlerindeki asansör tuşları ve yön levhalarına Braille kabartmaları eklenecek, merdivenli ve basamaklı noktalara engelli aracı rampaları yapılması sağlanacak.  

Engelli Avukatların çalışma engelleri ortadan kaldırılacak . 

Öncelikle, engelli Avukatların engellerine uygun iş bulabilmesi için gerekli destek ve altyapı sağlanacak, özellikle Baro Operasyon Merkezi’nde diğer meslektaşlara telefonla ve internet aracılığıyla destek vermesi sağlanacak. 

Ayrıca, dileyen engelli meslektaşların telefonla ve internetle bireylere ve kurumlara koruyucu / önleyici hukuki danışmanlık verebilmesinin altyapısı oluşturulacak. 

Engelli meslektaşların bağlı çalıştığı işyerlerindeki fiziksel ve psikolojik engellerin kaldırılması için, ilgili işveren kurumlar izlemeye alınacak.   

Engelli Meslektaşlara Yönelik Ayrımcılık Engellenecek.

Kamuda ve özel sektörde engelli avukat istihdamının artışı için adımlar atılacak, Kamuda merkezi atamalarda ve sözleşmeli alımlarda engelli avukatlara kota ayrılması için çalışmalar yapılacak.

Kamuda ve özel sektörde, önyargıların aşılması amacıyla farkındalık çalışmaları yapılacak, engeliyle başarılı olan meslektaşlar tanıtılarak, hukuk camiasındaki engelli avukat istihdamının artırılması ve ayrımcılıkların önüne geçilmesi sağlanacak. 

İşitme engelli Meslektaşlara ve Vatandaşlara Adliyede İşaret Dili Tercümanı Desteği 

İşitme engelli Meslektaşlara ve Vatandaşlara, mahkemelerdeki ve duruma salonlarındaki iletişimlerini kolaylaştırmak için Merkez 3 Adliyede görev yapacak ve ücreti Baro tarafından karşılanacak İşaret Dili Tercümanı Desteği verilecek. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir