Avukat Hakları Grubu, seçimli ilk genel kurulunu gerçekleştirdi.

Avukat Hakları Grubu olarak bizim için çok önemli bir dönemeci geride bıraktık. 5 yıldır sürdürdüğümüz bu yolculuğun davamında ilk seçimli genel kurulumuzu tamamladık. Merkez yürütme Kurulu üyelerimizi, seçimli genel kurulla seçerek artık yeni bir döneme girdik.

13 kişiden oluşan merkez yürütme kurulu üyelerimizin 7’si geçen dönem üyelerinden gelirken, 6 yeni üyemiz genel kurul sırasındaki kapalı oy açık sayımla belirlendi. Merkez yürütme kuruluna adaylığını koyacak olan üyelerimiz için hiçbir ön şart (meslek kıdemi, üyelik kıdemi, yaş, cinsiyet vs) getirilmedi. Böylelikle önceki dönem merkez yürütme kurulu üyeleri ile yeni dönem merkez yürütme kurulu üyeleri arasında deneyim ve bilgi aktarımına olanak sağlandığı gibi, daha dinamik bir yürütme kurulu yapısının temeli atılmış oldu.

Daha önce de olmadığı gibi, Avukat Hakları Grubu’nun ve merkez yürütme kurulunun bir başkanı yine olmayacak. Hiyerarşik bir düzeni olmayan Avukat Hakları Grubu’nu üçüncü kişilere ve kurumlara karşı bir Genel Sekreter temsil edecek. Genel Sekreter, merkez yürütme kurulu üyeleri arasından oy çokluğu ile seçilecek.

Baro yönetimine talip olacak başkan adayı, yönetim kurulu adayları ve diğer kurul adaylarını daha sonra ön seçimlerle belirleyeceğiz. Seçici bir kişi veya kurulun sözü / işareti değil, sadece avukatların benimsediği ve seçtiği meslektaşlarımız aday olabilecekler.

Umarız, bu seçme / seçilme yöntemleri diğer baro gruplarına da ilham verir ve yıllardır aynı isimlerin bulunduğu dar kadrolaşma yapıları sona erer.

Bundan sonra daha dinamik, daha kurumsal ve daha işlevsel olarak yine, seçimden seçime değil, her zaman meslektaşlarımızın yanında olmak, meslek sorunlarını, meslektaşlarımızın siyasi düşünceleri ne olursa olsun onları ayırmadan çözmek adına yola devam edeceğiz.

Baro siyaseti bizler için iki yılda bir yapılan genel kurullar demek değildir. Meslektaşın ve mesleğin sorunlarını çözmek ve çözümün bir parçası olmak en etkili baro siyasetidir, bu sebeple biz her zaman o noktada olacağız.

Avukat Hakları Grubu


Avukat Hakları Grubu’nun 2022 yılı Merkez Yürütme Kurulu:

1- Av. Bilgehan B. TÜRKMEN (70171)
2- Av. Büşra UYGUN (66814)
3- Av. Cansu TELLİ (58391)
4- Av. Erdost BALCI (44657)
5- Av. Ferhat ÇİÇEKLİ (65453)
6- Av. Halime ALBAYRAK AKDEVECİ (39661)
7- Av. Kardelen ATEŞCİ (62064)
8- Av. Lidya ÖZTÜRK (66674)
9- Av. M. Gökhan AHİ (25358)
10- Av. Serap GÖKSU (26111)
11- Av. Uğur Deniz ENGÜR (46375)
12- Av. Volkan ŞAHİN (33894)
13- Av. Yankı BÜYÜKSEZER (40786)

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir