24 Ocak #TehlikedekiAvukatlarGünü

Tehlikede olan avukatlar değil, sensin!

Bakma her önüne gelenin avukatlara saldırdığına, avukatları tehdit ettiğine, yaraladığına, öldürdüğüne.. Aslında saldırılan, tehdit edilen, yaralanan, öldürülen sensin! Senin hak arama özgürlüğün!

Bakma avukatlara yapılan fiziksel, ekonomik ve psikolojik baskılara… Asıl fiziksel, ekonomik ve psikolojik baskılara maruz kalan sensin! Senin temel hak ve özgürlüklerin.

Bakma avukatların yok sayılmak istenmesine.. Asıl yok sayılmak istenen bizzat sensin!

Avukatlar tehlikedeyse, aslında sen tehlikedesin!

#TehlikedekiAvukatlarGünü

#24ocakTehlikedekiAvukatlarGünü

Dört sendika avukatı ve bir ofis çalışanının 1977 yılında İspanya’nın Madrid kentinde bulunan bürolarında sadece mesleklerini ifa ettikleri için katledildikleri tarih olan 24 Ocak, her yıl “Tehlikedeki Avukatlar Günü” olarak anılıyor. Bu yıl on birinci kez düzenlenen ve Azerbaycanlı muhalif avukatlara adanan Tehlikedeki Avukatlar günü geçtiğimiz yıllarda Çin, Filipinler, Honduras, İran, İspanya / Bask ülkesi, Kolombiya, Mısır, Pakistan ve Türkiye’ye adanmıştı.

Azerbaycan’da önemli insan hakları ihlalleri devam ederken bunların mağdurlarını temsil eden yahut gözaltında işkence ve kötü muamele yapılması karşısında ses çıkaran Azerbaycanlı avukatlar da tehdit ve baskı altındalar. 2021 yılı anması Azerbaycanlı avukatlara adandı.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir