Başvurumuz üzerine Reklam Kurulu, hasar danışmanlık şirketi reklamlarına durdurma verdi

Şikayetimiz üzerine hasar danışmanlık şirketlerinden birisine “Reklam Kurulu” tarafından reklam durdurma cezası verildi. Bu şirketlerle mücadele anlamında yeni bir alan daha açılmış oldu. Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu ilk defa bir hasar danışmanlık şirketi hakkında karar verdi. Diğer şirketlerle ilgili şikayetlerimiz incelemeyi bekliyor.

Reklam Kurulunun durdurma cezası ve gerekçesi:

Dosya No: 2021/621

Şikayet Edilen: Anadolu Expert Hasar Analiz Merkezi Aktüeryal Legal Hasar Yönetimi ve Danışmanlık A.Ş.

Şikayet Edilen Reklam: Firmaya ait www.hasaranalizmerkezi.com, www.facebook.com/hasaranalizmerkezi adresli internet sitelerinde yer alan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 18.03.2021

Reklamın Yayınlandığı Mecra: İnternet.

Tespitler: http://hasaranalizmerkezi.com/ adresli internet sitesinin 18.03.2021 tarihli görünümünde; 

“Her Zaman Yanınızda. Hasar Analiz Merkezi’nin temsilcilikleri ve müşteri hizmetleri merkezi hasar anında her türlü sorununuza uçtan uca size yardımcı olur. Özel Çözümler. Hasar Analiz Merkezi, danışmanlığın kişiye özel olması gerektiğine inanır. Mağdurların ihtiyaçlarını anlar ve mağduriyetlerini gidermek için onlara kişiselleştirilmiş çözümler sunar. Şeffaf Hizmet Anlayışı. Hasar Analiz Merkezi, sunduğu hizmetlerde şeffaflığa son derece önem verir. Mağdurlarımız dosya süreçlerini adım adım takip edebilmektedirler… Hizmetlerimiz: Bedeni Hasarlara İlişkin Süreç Yönetimi: Sigorta şirketlerinin bedeni hasarlar işleyişindeki departmanlarının çalışmaları, uygulamaları ve işleyiş biçimlerini ayrıntılı bir biçimde, konusunda uzman kadromuzla analiz edip size en uygun hizmeti sunuyoruz… Deniz Kazası Tazminatı: Yolculuk esnasında gemi kazası sonucu vefat eden veya kalıcı sakatlık durumunda olan mağdurlar ve yakınlarına haklarının tanzimi hususunda profesyonel destek… Tren Kazası Tazminatı: Tren yolu yolculuklarınız esnasında meydana gelen ölümlü veya ölümsüz kazalardan doğan tazminat haklarınızın eksiksiz bir şekilde uygulanması konusunda profesyonel danışmanlık desteği vermekteyiz… Kurulduğumuz günden beri güvenilir ve profesyonel hizmetlerimizle yılda binlerce mağdurun dosyasını çözüme kavuşturuyoruz…” gibi ifadelere,

www.facebook.com/hasaranalizmerkezi/ adresli sosyal medya hesabının 18.03.2021 tarihli görünümünde; 

“Trafik kazası tazminatınız için tüm süreçlerde yanınızdayız!… Hasar Analiz Merkezi ile trafik kazası tazminatı almak çok kolay!… Trafik kazası sonrası tüm tazminat haklarınız için yanınızdayız!… Tüm kaza mağdurlarına rehber olmayı amaçlayan Hasar Analiz Merkezi kurulduğu günden beri profesyonel ekibi ile kaza anında ve sonrasında ücretsiz danışmanlık hizmetleriyle günde binlerce kaza mağduruna ulaşarak tedavi giderleri ve tazminat hakları konusunda bilgilendirip ikinci bir kez mağduriyet yaşamalarını engellemektedir… Hasar Analiz Merkezi, meydana gelen bir kaza sonucunda doğabilecek her türlü tazminat haklarını en kısa zamanda hak sahiplerine ulaştırmaktadır ve mağdur edilmesinin önüne geçmektedir… Danışmanlığını yürüttüğü mağdurların dosyalarını Türkiye’ de en hızlı şekilde çözme şiarı ile yola çıkan Hasar Analiz Merkezi, yeni iştirakleriyle her geçen gün daha da büyümekte, danışmanlık verme kapasitesini sürekli artırarak daha çok mağdura ulaşmak için çabalamaktadır…” ifadelerine yer verildiği tespit edilmiştir.

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu tanıtımlar vasıtasıyla trafik ve iş kazaları başta olmak üzere, tazminat alacağına ilişkin hukuki ihtilaflarda mütalaa vermek, dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek gibi sadece baroda yazılı avukatların yetkisinde olan faaliyetlerin kuruluş tarafından yürütüldüğünün belirtildiği, kuruluşun bu alanda bir yetkisinin bulunmadığı, bu durumun tüketicileri yanıltıcı, aldatıcı, bilgi eksikliklerini istismar edici ve avukatlık mesleğini icra eden kişiler aleyhine haksız rekabete yol açıcı nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

-1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 35, 55 ve 63 üncü maddeleri,

– 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 32 nci maddesi,

– Ticari reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 9 ve 32 nci maddeleri,

-6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi.

hükümlerine aykırı olduğuna,

Buna göre, reklam veren Anadolu Expert Hasar Analiz Merkezi Aktüeryal Legal Hasar Yönetimi ve Danışmanlık A.Ş. hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/13 üncü maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir