AVUKAT HAKLARI GRUBU – DEPREMDE GÖREV İHMALLERİ İHBAR MERKEZİ KURULDU

6 Şubat 2023 tarihinden bugüne yaşanan deprem felaketleri sonrasında, idarenin ihmallerinin olduğu kamuoyunda sıklıkla tartışılmaktadır. Bu konularda kişi ve kurumlarca yapılan birçok suç duyurusu olduğu bilinmektedir. Ancak önümüzdeki dönemde, genel mahiyetteki suç duyurularının, delil yetersizliği ve benzeri gerekçelerle sonuçlandırılması ihtimalinde, gerçek sorumluların cezasız kalmasını engelleyemeyeceği değerlendirilmektedir.

İstanbul Barosu ve TBB’ye yazılı olarak yaptığımız İşbirliği taleplerimizin de sonuçsuz kalması sonrasında, Avukat Hakları Grubu tarafından “Depremde Görev İhmalleri İhbar Merkezi” kurulmuştur.

Merkeze google form üzerinden yapılan somut, link, video, haber, isim, delil içeren müracaatlar sonrası doğrudan gönüllü bir meslektaşımıza görevlendirme yapılacak, gerekli başvuru ve suç duyuruları ilgili makamlara doğrudan gönüllü avukat meslektaşımız tarafından ihbar mahiyetinde yapılarak kamuoyunun bilgisine sunulacak ve ilgili başvurunun takibi sağlanacaktır.

Ayrıca gönüllü meslektaşlarımız açık kaynaklardan ulaştıkları somut ihmal iddialarının da üzerine gidecek ve bu iddiaları raporlayacaklardır.

Başvurucunun avukat olması gerekmemektedir. Başvurucu ile görevlendirilen meslektaşımız arasında avukatlık ilişkisi başta olmak üzere herhangi bir iletişim kurulmayacaktır. Başvurucunun talep edilen bilgileri KVKK kapsamında korunacaktır.

Bu başvurular ile ihmali bulunduğu değerlendirilen Kamu otoritesini temsil eden kişilere karşı somut suç isnatlarının ilgili makamlara iletilmesi ve takibi hedeflenmektedir.

Başvurular kapsamında, soruşturmalar layıkıyla yapılmaz ve dosyalar işlemsiz kapatılırsa, bunu yapan yargı görevlilerinin da tıpkı depremde ihmali bulunanlar gibi peşlerinin bırakılmayacağını hatırlatmak isteriz.

İlk etapta başvurusu yapılacak 6 somut olay aşağıda yer almaktadır.

İhbar formunu aşağıda bulabilirsiniz.

İHBAR FORMUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bu kapsamda çok sayıda gönüllü meslektaşımızın desteği gerekecektir. Gönüllü meslektaşlarımızı da AHG üyelik başvurusu yapmaya ve formda “Hukuk ve Başvuru Komisyonu” nu seçmeye davet ediyoruz.

ÜYELİK FORMUNA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Hiçbir ihmal takipsiz kalmayacak..

İddia 1 : Hatay/İskenderun’da bir hastanede elektrik olmadığı için solunum cihazları çalışmamış ve insanlar ölmüştür.

İddia 2 : Adıyaman/İsias Otelin enkazında sağlıklı şekilde ses kaydı gönderen ve yardım isteyen, sonradan vefat eden Ali Osman Aydın ve Nazımcan Harput’a zamanında müdahale yapılıp yapılmadığı iddiası. Ses kaydında İnsanlar ulaştı, AFAD ulaşmadı denmektedir.

İddia 3: Hatay’da Yapı Denetim Müdürlüğünde saçılan belgelerin imhası için alel acele yıkım kararı alınmış, daha sonra belgeler meslektaşlarımızın muhafaza altına alınmıştır. Bu kararı alanların sorumluluğu bulunmaktadır. Av. Bedia Büyükgebiz.

İddia 4: Hatay/Kırıkhan’da Jandarma/Polis yağma teşebbüsü ihbarında ihmal göstermiş, olay yerine gelmemiştir.

İddia 5: Hatay’da depremzede olan Alev Altun’un boşandığı eski eşinin Adana’daki evine dönüp şiddete uğramasında aile bakanlığı ve kolluk yetkililerinin ihmali bulunmaktadır.

https://www.dha.com.tr/video/depremzede-eski-esini-kaynar-suyla-yakti-artci-sarsinti-nedeniyle-oldu-dedi-video-2211233

İddia 6: Meksikalı yardım ekibinin eşyaları çalınmış, kalabalık bir grup tarafından silahla tehdit edilmişler, kolluk ihmal göstermiştir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/meksikadan-gelen-arama-ekibi-basimiza-silah-dayadilar-rehin-alindik-haber-1605798

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir