Aşılama çalışmalarında avukatların öncelikli gruplara alınması için Change.org’daki kampanyamızı binlerce kişi imzaladı

https://www.change.org/asida-avukatlara-oncelik adresi altında açtığımız kampanyadaki metnimiz:

Covid-19 salgını nedeniyle başlatılan aşılama çalışanları sırasında, belirli yaş grupları yanında, belli bazı meslekleri icra edenler de risk grubu ilan edilerek “öncelikli” ilan edilmiştir.

Bu anlamda hakimler, savcılar ve yargı personeli de aşılamada öncelikli ilan edilmesine karşın, mesaisinin büyük çoğunluğunu adliyede geçiren, her gün farklı mahkemelerde duruşmalara katılan, kalemlerde işlem yapan, işi gereği farklı kamu kurum ve kuruluşlarına girip çıkmak zorunda kalan, ayrıca çalıştığı büroda da yine birçok kişiyle de (müvekkil, personel vs.) temas etmeye mecbur olan, tüm bunların yanında bu işleri görmek için gidilmesi gereken adliye, kamu kurum ve/veya kuruluşu ile avukatlık bürosuna toplu taşıma kullanarak gitmek zorunda olan avukatların bu önceliğe dahil edilmemiş olması, aynı adliyede görev yapan kişilerin bir kısmının aşılanması, bir kısmının aşılanmaması, aşılama faaliyetinin amacı ile de uyumlu değildir.

Talebimiz, tüm yargı personeli gibi avukatların da aşılama çalışmalarında öncelikli gruplardan kabul edilmesi, MHRS sisteminden avukatların randevu alabilmeleri için sistemin aktive edilmesidir. Avukatların da süratle aşılanması gerekmektedir ve bu hususların Sağlık Bakanlığı’nca ve Adalet Bakanlığı’nca müştereken yerine getirilmesi talep edilmektedir.

Avukatlar yargının kurucu unsuru, yargı görevi yapandır. Yargı görevi yapanlar arasında ayrımcılık yapılamaz. Avukatlar da yargı personeli ile birlikte aşı kapsamına alınmalıdır.

GÜNCELLEME: (05.05.2021) TBB’den yapılan açıklamada, 40 yaş üstü avukatlar aşıda öncelik grubuna alındı ve avukatların aşılanmasına başlandı. Avukatlar ve hukuk dernekleri, sadece 40 yaş üstü avukatların aşı programına alınmasına tepki göstererek tüm avukatlara ayrımsız aşı yapılmasını talep etti. Daha önce öncelikli aşı programına dahil edilen hiç bir meslek grubuna yaş sınırlaması yapılmamıştı. Adliye çalışanları, hakimler, savcılar, noterler, noter çalışanları ve polisler için yaş ayrımı yapılmadan aşılama programı yapılmıştı. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir