İstanbul Barosu’na sorduk: Genç Avukatlar Merkezi ve Spor Hukuku Komisyonu harcamaları neden yüksek?

Bilgi Edinme Hakkı kapsamında İstanbul Barosu’na sorduk:

  • Genç Avukatlar Merkezi, 2019 senesinde 129.441,36 TL harcama yapmıştır. (2018-2020 Yönetim Kurulu Çalışma Raporuna göre) Bu harcamalar nereye yapılmıştır?
  • Spor Hukuku Komisyonu, 2018 senesinde 81.313,18 TL; 2019 senesinde 521.319,04 TL olmak üzere iki yıl içerisinde toplam 602.632,22 TL harcama yapmıştır. (2018-2020 Yönetim Kurulu Çalışma Raporuna göre) Bu harcamalar nereye yapılmıştır?
  • Gelen cevapları ayrı ayrı aşağıda yayınlıyoruz: Spor Hukuku Komisyonu CevabıGenç Avukatlar Merkezi Cevabı
  • İstanbul Barosu’nun tarihi misyonundan ve kurumsal ciddiyetinden yoksun bu cevapları noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyor, İstanbul Barosu yönetimine gerçek bir şeffaflık diliyoruz.
  • Ayrıca sayfanın en altındaki sorularımızın da cevaplanacağını ümit ediyoruz.
  • Bilgi Edinme Hakkı Kanunu‘na aykırı verilen cevapların bir sonraki aşamasına Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu karar verecek. Daha önceki bir başvurumuzun sonucunu bu sayfadan görebilirsiniz.

SPOR HUKUKU KOMİSYONU TARAFINDAN VERİLEN CEVAP:

Sayın Av. Erdost Balcı ;

Aşağıda yer alan Başvurunuza ilgili Merkez tarafından verilen yanıt şu şekildedir:

Her yıl Yurtdışında 1 turnuva yurtiçinde de 2 ila 3 turnuva oluyor. Toplamda 7 Adet Futbol Erkek Baro takımı, 2 Adet Erkek Basketbol Baro Takımı, 1 Adet Kadın Basketbol Takımı, 2 Adet Erkek Voleybol Baro Takımı, 2 Adet Kadın Voleybol Takımı ve Satranç Takımımız mevcut.

Bu takımların saha kiralaması, idman yapması için Barodan destek alınmaktadır.

Ayrıca gidilen Her turnuva için takım başına 5.000 TL yardım yapılmaktadır. Tüm takımların bir turnuvaya katılması halinde tek turnuva için 14 çarpı 5.000 TL’den 60.000 TL harcama yapılmaktadır mesela. Ki her sene toplamda 3-4 turnuvaya katılınıyor.

Ayrıca Cumhuriyet Kupası adı altında bir turnuva düzenlenmiştir. Yaklaşık 30 baro takımının katıldığı bir turnuvada 5 adet saha kiralandı 5 gün boyunca. Ayrıca otellerde kalan takımların sahalara gidiş gelişi için otobüsler kiralandı. Ve tüm baro takımlarının katılımı ile bir gala gecesi düzenlendi. Turnuvanın düzenlenmesi için bir organizasyon şirketi ile anlaşıldı. Toplar alındı. Kupalar yapıldı. Canlı yayın ve sosyal medyada anında paylaşım yapıldı. Final müsabakalan için özel organizasyon yapıldı. (Bu arada bu organizasyon için Sponsor ödemesi yapılmış bir kısım giderler de buradan ödenmiştir.)

Bunun dışında yaklaşık 12-13 civarı sempozyum düzenlendi. Bu sempozyumlar için misafirleri ağırlamak adına, il dışından gelenlerin uçak bileti ve otel konaklaması sağlandı. Yiyecekleri içecekleri karşılandı sonrasında tüm konuşmacıların katıldığı bir yemek hizmeti verildi. Tüm bu organizasyonlar için de destek alındı.

Diğer istemlerinizin Bilgi Edinme Kanunu maddeleri kapsamına girmediği düşünülmektedir.

GENÇ AVUKATLAR MERKEZİ TARAFINDAN VERİLEN CEVAP:

Sayın Av. Erdost Balcı;

Aşağıda yer alan Başvurunuza Genç Avukatlar Merkezi tarafından verilen yanıt şu şekildedir:

Seminer ve konferanslar, genel kurullar, Ankara seyahati ve Anıtkabir ziyareti, bir dizi yemekli etkinlik ve stajyer buluşmaları, ofis ziyaretleri (themis heykeli hediyesi), kahvaltı organize edilmiştir.

Aynı zamanda birçok bürokratik görüşmeler organize edilmiş ve/veya iştirak edilmiştir.

Sorgu, ifade ve yargılamalara gidilmiştir. Bu projeler üye Avukat ve stajyerlere ücretsiz sunulmuş, Baromuz tarafından finanse edilmiştir.

Diğer talep ve istemleriniz Bilgi Edinme Kanunu maddeleri kapsamında reddedilmiştir.

KONUYLA İLGİLİ TWITTER TARTIŞMALARI:

İlgili Haberler:

AÇIKLANAMAYAN VE CEVAP BEKLEYEN SORULARIMIZ

– Genç Avukatlar Merkezi’nin harcamaları içinde, 5 Nisan 2019’da, 14 Haziran 2019’da ve 22 Aralık 2019’da yapılan kutlama, kahvaltı ve kokteyllerin masrafları var mıdır? Bu iki etkinlik için yapılan harcamaların faturaları ne kadardır?

– Bu iki etkinlik neden İstanbul Barosu’nun genel duyuru kanallarında değil de, sadece Genç Avukatlar Merkezi’nin Instagram hesabında duyurulmuştur?

– Genç Avukatlar Merkezi, kaç yeni ofis açılışına katılmıştır ve her bir yeni ofis açılışı için ortalama ne kadar masraf yapmıştır? Yeni ofis açmak isteyen her genç meslektaşa bu jest yapılmakta mıdır?

– Spor Hukuku Komisyonu’nun düzenlediği Cumhuriyet Kupası‘na iletişim, tasarım ve organizasyon görevi verilen Metanu Reklam Organizasyon Danışmanlık Tic. Ltd. Şti’ne toplamda 450.000 TL + KDV ödendiği doğru mudur?

– Mayıs 2019’da kurulan ve Ekim 2019’da iş yaptırılan Metanu Reklam Organizasyon Danışmanlık Tic. Ltd. Şti, neye göre kim tarafından seçilmiştir, bu konuda ihale veya konkur duyurusu yapılmış mıdır?

– 25 Ekim’de başlayan ve 29 Ekim’de biten Cumhuriyet Kupası için İstanbul Barosu’nun genel duyuru kanallarında neden bir tane dahi duyuru veya tanıtım yapılmamıştır?

– Metanu Reklam Organizasyon Danışmanlık Tic. Ltd. Şti ortakları ile Spor Hukuku Komisyonu Başkanı’nın birlikte üye oldukları spor kulüpleri ve dernekleri var mıdır, herhangi bir akrabalık veya hemşehrilik bağlantıları var mıdır?

– Bu kadar masraf yapılan Cumhuriyet Kupası’nın Twitter ve Instagram hesaplarında takipçi ve etkileşim rakamları nedir? Bu çalışmalar, yapılan masraflara değmiş midir?

– Cumhuriyet Kupası’na katılan baroların sporcularının ulaşım, konaklama ve yemek masraflarını İstanbul Barosu mu karşılamıştır, yoksa her baro kendi masrafını kendisi mi karşılamıştır?

– Bu harcamaların tümü, İstanbul Barosu Çalışma Raporu‘nda hangi başlıklar altında yer almaktadır? Organizasyon firmasının (ve de sponsor firmanın) adı ile ödenen faturalar neden İstanbul Barosu Çalışma Raporu’nda hiç bir şekilde yer almamaktadır?

– Cumhuriyet Kupası’na alınan sponsor kimdir veya hangi şirkettir? Sponsordan ne kadar sponsorluk bedeli alınmıştır? Cumhuriyet Kupası afiş ve duyurularında sponsorun markası ve logosu neden bulunmamaktadır?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir