11. Avukat Buluşmaları – Reşat Eraksoy – Hukuk Bürosu Yönetimi

 

11. Avukat Buluşmaları’nda,  “Hukuk Bürosu Yönetimi – Temel İlkeler ve Uygulamalar” kitabının yazarı, çeşitli hukuk bürolarında iş geliştirme, proje ve süreç yönetimi danışmanlığı yapan Reşat Eraksoy ile Başkan Adayımız Av. M. Gökhan Ahi’yi dinledik.

Yüz kişiye yakın avukat ve stajyer avukatların katıldığı toplantı Harvard Cafe – Ataşehir’de yapıldı. Toplantının açılışını yapan Av. M. Gökhan Ahi, ofisini tamamen internet ortamına taşıdığını, sadece bir dizüstü bilgisayarla ve internet bağlantısıyla, gerekirse ofise bir kaç ay gitmeden bile mesleğini kesintisiz yapabildiğinden bahsetti, ancak 17 yıllık bir avukat olmasına rağmen, halen masraf ve gelir yönetiminde sıkıntılar yaşadığını aktardı. Avukatların, genellikle ilk staja ve mesleğe başladığı ofislerdeki diğer avukatların alışkanlıklarını ve çalışma sistemlerini, yıllar sonra da kendi ofislerinde de, doğru veya yanlış bile olsa sürdürdüklerini belirten Ahi, bu toplantının özellikle yeni ofis açmış ve açacak genç meslektaşlar için ufuk açıcı olacağını vurguladı.  

Reşat Eraksoy, aslında bir mühendis olduğunu, avukat olmadığı halde kariyerinin hukuk ofislerinde profesyonel yöneticilikle devam ettiği belirterek, kurumsal bir hukuk ofisinin nasıl oluşturulması gerektiğinden bahsetti. Bir hukuk ofisinin faaliyetinin kamu hizmeti sayılması, avukatlık mesleğinin kutsal bir meslek kabul edilmesi, müvekkil için müşteri kelimesinin kullanılmaması gibi mesleki özelliklere rağmen, hukuk bürosunun bir işletme sayılması gerektiğinin altını çizen Eraksoy, kâr edemeyen bir işletmenin zaman içinde faaliyetini sürdüremeyeceğini belirtti.

İzleyicilerin de katılımlarıyla birlikte genişleyen konu çerçevesinde işletme yönetiminin kaynağı, tahsilat ve finans yönetimi, kıdem-tazminat yönetimi ve teklif yönetimi gibi konulara değinildi. Hukuk bürosu yönetimi açısından kârlılık ve zararın ne olduğu, bu kelimelerin neden avukatlara yabancı olduğu anlatıldı. Yapılan işin aslında bir işletme yönetimiyle aynı olduğunu belirten Reşat Eraksoy, hukuk büroları için de kârlılık ve zarar gibi kavramların var olduğunu belirtti. Bunlar itibariyle bir hukuk bürosu için işletme ve finans yönetiminin çok çok önemli olduğunu ve bunların göz ardı edilmemesi gerektiğini anlattı.

Hukuk bürolarının sağlıklı büyüme formüllerini veren Reşat Eraksoy, bir hukuk bürosunda her çalışan avukatın bir uzmanlık alanının olması, başarılı avukatları ödüllendiren adil bir sistemin olması, kıdem ve tazminat yönetim sisteminin iyi çalışması ve çok ortaklı bir yapıya geçkin bir sistemin işlemesi gerektiğinden bahsetti. Özellikle “Ortaklık” sistemini örnekleyerek, en sağlıklı büyümenin hukuk bürosu bünyesinde bulunan başarılı avukatların büroya ortak yapılması olduğunu anlattı. 

Eraksoy, daha sonra hukuk ofisi yönetimi ilkeleri, stratejik planlama, müvekkil ilişkileri yönetimi, finans ve masraf yönetimi, insan kaynakları, bilgi işlem uygulamaları, dosyalama, genel işleyiş kuralları ve avukatlık ortaklıklarının yapısı konusunda geniş açıklamalar yaptı. Müvekkil yönetimi ve avukatların görevlendirilmesi, mesleki sorumluluk sigortası ve büro yönetiminde teknolojinin yeri gibi konulara da değinen Reşat Eraksoy’un konuşması izleyiciler tarafından ilgiyle dinlendi.

Toplantının sonunda Reşat Eraksoy, kitabını imzalayarak en yakın zamanda ofis açmış bir Avukata hediye etti. 

Reşat Eraksoy, Orta ve lise öğrenimini İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra ABD’de New York Institute of Technology’de MBA (işletme yüksek lisansı) derecesini aldı. Eğitiminden sonra Aselsan’da, ardından Doğuş Otomotiv ile Global Bilgi çağrı merkezlerinin kuruluşlarında görev aldı. 2004-2007 yılları arasında proje yönetimi, stratejik planlama, bütçe ve süreç yönetimi konularında eğitim veren Eraksoy, 2007-2012 yıllarında görev aldığı avukatlık ortaklığında proje ve süreç yönetimi yöntemlerini uygulayarak büro genelinde bir yeniden yapılanma ve bununla birlikte yazılıma dönüşecek çok kapsamlı bir finans, iş geliştirme süreçleri analizini gerçekleştirdi. Bu dönemde hukuk bürosunda yönetici olarak çalıştı. Çeşitli hukuk bürolarına danışmanlık yapmakta olan Eraksoy, 2013’ten itibaren Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde “Hukuk Bürosu Yönetimi” dersini vermektedir.

Reşat Eraksoy’un, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan “Hukuk Bürosu Yönetimi – Temel İlkeler ve Uygulamalar” isimli bir kitabı bulunuyor.