Av. Ömer Kavili’nin avukatlık mesleğini yaparken tutuklanmasına ilişkin basın açıklamamız

 

 

AÇIKLAMA

04.10.2018 tarihinde Silivri Cezaevi Kampüsü 2 No’lu duruşma salonunda görülmekte olan bir dava sırasında meslektaşımız ve TBB Başdelege adayımız Av. Ömer Kavili’nin haksız usul işlemine itiraz ederek mahkeme başkanından söz istemesi nedeniyle başlayan usuli tartışmada, meslektaşlarımız Av. Ömer Kavili ve Av. Nadide Özdemir, “Kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme”, “Duruşma sırasında ses ve görüntü alıcı aletlerin kullanımı” suçlamalarıyla Silivri Cumhuriyet Başsavcılığınca 05.10.2018 tarihinde saat 09.30’da, avukatlara mahsus odadan duruşmaya girmek üzerelerken  gözaltına alınmışlardır.

Yapılan haksız gözaltı işlemi, destek için giden tüm avukat meslektaşlarımızın etkin savunmasına rağmen Av. Nadide Özdemir için adli kontrol tedbiriyle, Av. Ömer Kavili için ise tutuklamayla sonuçlandırılmıştır. Bu hukuka aykırı uygulama Avukat meslektaşlarımıza, mesleklerini yerine getirdikleri için yapılan açık bir saldırıdır. Bir avukatın, salt avukat olduğu ve savunma görevini yerine getirmiş olduğu için bu türden bir yaptırımla karşılaşması, mahkemelerin meslektaşlarımız üzerinden biz avukatlara verdiği gözdağıdır.

Avukatlık mesleği yargının asli kurucu unsurlarından olup, bu tür sindirme politikalarının son bulması için gerekli mücadeleyi vereceğimizin bilinmesini isteriz.

Bu sebeple, tüm avukatları, tüm Baro Yönetimlerini, tüm Baro başkan adaylarını ve Türkiye Barolar Birliği Yönetimlerini acil olarak toplanmaya ve Avukatlara / Savunma Makamına yapılan bu saldırıya karşı aktif eylem planı hazırlamaya davet ediyoruz. 06.10.2018

AVUKAT HAKLARI GRUBU

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir